2014

87. Pardubická juniorka 10.-15.8.2014 www.pardubickajuniorka.cz

Ve městě teď frčí pořad s názvem „Pět z jednoho klubu“

Nejlepší dárek ke stoletému založení kurtů LTC Pardubice, které se rozprostírají Pod Zámkem? Určitě účast jeho pěti tenistů na Juniorce. Historie totiž dlouho nepamatuje, aby pořadatel nejstaršího mládežnického turnaje v Evropě, který je zároveň mistrovstvím České republiky v kategorii staršího dorostu, se mohl pochlubit hned kvintetem svých reprezentantů. Shodou okolností všichni mají u svého jména zapsán ročník narození 1998.

Trojlístek se kvalifikoval na Pardubickou juniorku na základě svých výsledků na oblastních přeborech. Další dva tenisté obdrželi od pořadatele volnou kartu. Tu si v kategorii dívek i chlapců vždy zajistí vítěz klubového turnaje.

Největší „díru" do světa udělali Daniel Rabas a Adéla Wasserbauerová. Oba dva se probili do druhého kola, kde dostali právo vyzvat na kordy nasazené hráče. Rabas při své premiéře, kterou si vybojoval v oddílové kvalifikaci, v první rundě pokořil Michaela Vrbenského (3:6, 6:4, 6:1). Ve druhém narazil na turnajovou jedničku a loňského finalistu Davida Poljaka. Ten mu nadělil dva „kanáry". Wasserbauerová při své druhé účasti nejdříve udolala Barboru Pokornou (6:3 5:7 6:3), aby nestačila na Lucii Procházkovou. V každém setu na ni uhrála gam.

Zbylá trojice se na pardubické antuce moc neohřála. Nejdelší čas tam strávila Alžběta Nováková (volná karta), která své přemožitelce vzdorovala tři sety. S Klárou Hájkovou prohrála 5:7, 6:1, 2:6. Třetí dívka z LTC jménem Nikola Novotná nestačila na Elišku Kleisnerovou, které podlehla 4:6, 3:6. Daniel Janko prohrál rovněž ve dvou setech. V prvním mu jeho soupeř Štěpán Šimek dovolil čtyři gamy, ve druhém pak jediný.

Vyslanci z LTC Pardubice naskočili také do čtyřher. Daniel Janko si přizval do páru Zdeňka Pustějovského a v prvním kole zásluho dvou vydařených tiebreaků vyřadili dvojici Albert Puk-Šprlák, Michael Vrbenský. V pavouku pak narazili na nasazené jedničky Davida Poljaka a Zdeňka Koláře, kteří jim nedali šanci (6:0, 6:4). Daniel Rabas si přival na pomoc Jakuba Patyka z pražské Sparty. Na dvojici Dominik Bartoň a Ondřej Niče však protizbraň nenašli a prohráli 6:3, 6:2.

V soutěži dívek si každá z hráček LTC Pardubice vzala k sobě do páru tenistku z jiného oddílu. Nesehranost se projevila a ani jeden debl se nepřenesl přes první kolo. Adéla Wasserbauerová měla k ruce Natálii Kohoutkovou z LTK Liberec a nevlezly do hlav Magdaleně Pantůčková a Tereze Procházkové (6:4, 2:6, 7:10). Alžběta Nováková hrála s Barborou Pokornou z LTK Liberec. Nestačily na dvojici Monika Běhounková, Adriana Maříková (2:6, 2:6). Nikola Novotná se dala dohromady s Markétou Zeminovou (TJ Lázně Bělohrad). Nad jejich síly byly Klára Hájková a Johana Marková, které vyhrály 6:4, 3:6, 10:6 v supertiebreaku.

Autor: Zdeněk Zamastil

V letošním roce se koná již 87. ročník tradičního turnaje Pardubická juniorka - MČR dorostu, který je pořádaný 85 let na dvorcích LTC Pardubice, když se 2 ročníky na začátku 20. století hrály mimo Pardubice. Na Pardubickou juniorku si vybojovali účast na Oblastních přeborech tito hráči LTC: N. Novotná, T. Wasserbauerová, D. Janko.

Volné karty klubu si v domácí kvalifikaci zajistili: D. Rabas a A. Nováková

Naši hráči postupně odpoví na otázky:

 1. Kolikáté mistrovství ČR republiky v kategorii jednotlivců hraješ?

 2. Co pro tebe znamená pojem Pardubická juniorka? Je to obyčejné MČR ve své věkové kategorii, nebo tento turnaj vnímáš jako něco víc?

 3. Jaké máš cíle na PJ pro rok 2014 a event. pro další roky?

Nikola Novotná

Nar. 1.11.1998, CŽ 45, BH 20, členka LTC od sezóny 2013/14, od září studentka Sportovního gymnázia Pardubice, nominace na PJ jako finalistka OP

 1. Pardubická juniorka je teprve mým 2. MČR

 2. PJ znamená hodně, obyčejné MČR to rozhodně není, protože je to jeden z nejznámějších juniorských turnajů s tolika diváky a mnoha emocemi

 3. Letos přímo cíl nemám. Samozřejmě by bylo super uhrát co nejvíce kol, ale já chci zahrát hlavně svůj nejlepší tenis

Adéla Wasserbauerová

Nar. 18.9.1998, CŽ 49, BH 15, členka LTC od sezóny 2012/13 (dříve hostování), od září studentka Gymnázia v Hlinsku, nominace na PJ jako semifinalistka OP

 1. Pardubická juniorka je mým 4. MČR, jsem hrála MČR mladších a starších žákyň a v loňském roce PJ

 2. Když se řekne Pardubická juniorka, tak se mi vybaví velká prestiž, úžasná atmosféra a nervozita....

 3. Cílem je uhrát jedno kolo, nebo alepoň odehrát dobrý zápas

Alžběta Nováková

Nar. 8.9.1998, CŽ 78, BH 12, členka LTC od sezóny 2012/13 (dříve hostování), studentka Gymnázia v Chrudimi, účast na Pardubické juniorce uhrála v kvalifikaci o volnou kartu klubu LTC Pce

 1. PJ není mým prvním MČR, hrála jsem MČR mladších a starších žákyň

 2. Jsem z turnaje trochu nervózní, protože ještě před rokem jsem se na hráče PJ dívala s obdivem a letos zde budu hrát také

 3. Chci podat svůj nejlepší výkon, ale hlavně nechci zklamat rodiče a trenéry

   

Daniel Rabas

Nar. 29.1.1998, CŽ 77, BH 20, člen LTC od sezóny 2011/12, student Gymnázia ve Vysokém Mýtě, účast na PJ si vybojoval v kvalifikaci klubu o volnou kartu

 1. PJ je mým druhým mistrovstvím, hrál jsem již MČR starších žáků

 2. Pardubická juniorka je pro mě turnajem doslova magickým ("magical")

 3. Letos bych při dobrém losu rád uhrál předkolo a 1. kolo, v příštím roce alespoň čtvrtfinále

Daniel Janko

 

Nar. 22.6.1998, CŽ 209, BH 9 , člen LTC od sezóny 2013/14, student Gymnázia Dašická v Pardubicích, na PJ postoupil jako finalista OP

 1. PJ bude mým 5. mistrovstvím, hrál jsem již 2x MČR v mladších žácích a 2x ve straších žácích

 2. Pardubická juniorka bude mým největším turnajem v tenisové kariéře

 3. Letos uhrát alespoň set (smích), no jedno kolo by bylo úspěchem

   

A jak nakonec naši hráči dopadli?

D. Janko měl velice těžký los. Š. Šimek se vrací po zranění ve velmi dobré formě. D. Janko vedl 4:1 v 1. sadě, za stavu 4:3 měl na svém podání 40:15, ale neproměnil a prohrál set 4/6. Při svém prvním zápase na PJ zanechal velice dobrý dojem. D. Rabas porazil v 1. kole M. Vrbenského, hráče o rok mladšího, nicméně výše postaveného na CŽ. Vyhrál po boji, kdy střídal výborné okamžiky s výrazně slabšími. Ve 2. kole si prohru 2x 0/6 s 1. nasazeným Polyakem nezasloužil. A. Wasserbauerová měla do 1. kola relativně příznivý los. Zápas s B. pokornou si sama zkomplikovala, vyhrála nakonec 6/3 ve 3. sadě. Ve 2. kole prohrála jednoznačně s nasazenou Procházkovou. A. Nováková prohrála v 1. kole s Hájkovou 2/6 ve 3. sadě, mrzel hlavně prohraný 1. set z 5/3. N. Novotná měla do 1. kola asi nejtěžší los, nevyzpytatelně hrající E.Kleisnerovou. Prohrála se soupeřkou často měnící rytmus hry 4/6 3/6.

Historie Pardubické juniorky z pohledu hráčů LTC (Dynama) Pardubice

Podíváme-li se do historie Pardubické juniorky a úspěšnosti hráčů LTC (Dynama) Pardubice na tomto turnaji, tak vězme, že naprosto nejúspěšnějšími roky byly 20. a 30. léta 20. století. V tomto období se objevovala jména vítězů a medailistů v různých kategoriích : J. Červenková(vítězka dvouhry z let 1924, 1925, 1926, 1927), dalšími medailisty byli: M. Jandíková, V. Dvořák, Q. Ditrich, V. Beneš, J. Stehno, J. Těšíková, D. Červinková, A. Tůmová. Ve 40. letech 20. století Z. Dalecká, M. Šimáček, kteří ale na vítězství nedosáhli. V 50. letech se zapisují do historie turnaje B. a P. Urbancovi, E. jeníková a J. Brož. Ve 2. polovině 50.let se poprvé objevuje jméno A. Kacovský, P. Štrobl, J. Weschka, J. Šimáčková. V roce 1959 A. Kacovský na PJ zvítězil.

A. Kacovský s R. Federerem

V 60. letech historie nezaznamenává výraznější úspěchy hráčů klubu, až v roce 1969 vítězí R. Čížek ve dvouhře i čtyřhře a přidává i bronz v mixu.

V 70. letech na některé z medailí v kategorii čtyřher dosáhli B. Nováková a A. Udržal. V roce 1986 vyhrál PJ ve dvouhře trutnovský L. Davídek, který v tomto roce reprezentoval LTC Pardubice. 80. a 90. léta Kronika Pardubického tenisu naše hráče jako medailisty nezaznamenala, nicméně na medaile ve čtyřhře dosáhly Novotná, Beránková, finále dvouhry hrál v barvách Frýdlantu M. Vacek (rok 1999 - prohra s Caklem ve 3 setech je mylně připsána v historii D. Vackovi), spolu s J. Venclem vyhrál v tomto roce čtyřhru.

Ve 21. století dosáhla asi největšího úspěchu v roce 2002 Zuzana Zálabská, která byla překvapením turnaje. Dva záznamy z internetových stránek PJ roku 2002:

15.8. 2002 (16.30) Zálabská málem přivedla diváky i sebe k infarktu.
Ve 14.00 na dvorec č.7 nastoupila domácí hráčka Zuzana Zálabská proti nejvýše nasazené hráčce Emě Janáskové (na snímku TK Precolor Přerov).

Ema JanáskováKdyž byste dorazili na dvorec č.7 ve 14.20, nevěřili byste vlastním očím. Zálabská vedla rychle 4:0 a Janásková dělala zbytečné chyby. Když byste si odskočili a vrátili se za 20 minut, znovu byste nevěřili. Janásková vyhrála první sadu 6:4. Zápas to byl vyrovnaný, ale ukazatel stavu byl chvílemi jako na houpačce.
Nicméně Zuzana Zálabská to po prohrané první sadě "nezabalila", ale vybojovala druhý set.
Ve třetím setu se hra postupně dostala až do stavu 5:4 pro Janáskovou. Zálabská zabojovala a vedla 6:5 a 30:0 při svém podání, ale Janáskové se odvážnou hrou podařilo srovnat, což odnesla raketa Zuzany Zálabské.
Do zkrácené hry tedy nastoupila Zuzana Zálabská s novou raketou a vedla 1:0, prohrávala 2:3, srovnala na 3:3 a po změně stran dala dvojchybu. V těchto chvílích snad jen domácí příznivci věřili v její vítězství. Janásková vedla 5:4, ale zbytečné chyby jí stály cenné dva body. Zálabská měla za stavu 6:5 první matchball. Delší výměnu od základní čáry zakončila bekhendem po lajně.
Hra, sada, zápas, Zálabská je v semifinále Pardubické Juniorky 2002, když porazila nejvýše nasazenou a favorizovanou Emu Janáskovou.

Do finále jde Hrdinová. Zuzana Zálabská skončila v semifinále.
16.08.2002
Zuzana Zálabská (LTC Pardubice) předvedla opět velmi bojovný výkon proti své soupeřce Evě Hrdinové (TK Škoda Plzeň).Všichni domácí příznivci očekávali od Zuzany Zálabské bojovný výkon a jistě nebyli zklamáni.
Vyhrála první set v tie-breaku a ve druhém setu měla několik výhod na 5:4, ale nepodařilo se a druhý set po několika zbytečných chybách prohrála 6:4. Ve třetí už to bylo na jednu bránu. Hrdinová třetí sadu vyhrála 6:1 a výsledkem 6:7, 6:4, 6:1 postoupila do zítřejšího finále, kde se střetne s Lucií Hradeckou (I.ČLTK Praha), která si ve dvou setech poradila s Darinou Šeděnkovou.

V roce 2008 byl ve finále čtyřhry K. Zahradník. Historie ještě zapomněla i na medaili ze čtyřhry D. Nováka. Účastníky PJ z řad našeho klubu není ani možné vyjmenovat, v Kronice Pardubického tenisu zabírají 8 stran.

D. Novák, M. Vacek