93. Pardubická juniorka 2020: veškeré informace na webu PJ

pardubickajuniorka.cz/2020/

92. Pardubická  juniorka 10. - 16. 8. 2019

oficiální stránky turnaje: www.pardubickajuniorka.cz

Rozhovor ředitele PJ 2019:

pardubice.rozhlas.cz/ovladne-pardubickou-juniorku-wimbledonsky-sampion-startuje-festival-talentu-8035063

Nad tímhle mládežnickým turnajem prostě člověk nemůže mávnout rukou. Jenom při pohledu do listiny vítězů přechází zrak. Přes kurty u zámku vede cesta mezi legendy. V sobotu 10. srpna začíná 92. ročník.

Když Čech vyhraje Wimbledon ve dvouhře, můžete se spolehnout, že už má v kapse Pardubice. Platí to o Kodešovi, Novotné i Kvitové. Loňský vítěz juniorky Jiří Lehečka následně dokázal s Jonášem Forejtkem vyhrát na slavném grandslamu juniorskou čtyřhru.

„Každý dobrý výsledek účastníka Pardubické juniorky potěší. Navíc Jonáš vyhrál s Daliborem Svrčinou i čtyřhru na Australian Open,“ říká ředitel turnaje Miroslav Máslo.

Obhajoba nemožná

 

Pro klání v Pardubicích platí nepsané pravidlo, že vítěz další rok už nenastupuje. Týká se to i Lehečky. Jeho parťák a grandslamový šampión Forejtek ale zatím přihlášený je. „Máme potvrzení, že chce hrát. Měl by tedy být nasazenou jedničkou a největším papírovým favoritem. Aktivně by se měl zúčastnit i bratr Kateřiny Siniakové anebo sestry Fruhvirtovy jako jedny z největších talentů za poslední období. Dorazí taky loňská finalistka Terezie Pluhařová.“

Ředitel Pardubické juniorky Miroslav Máslo

Organizátoři tradičně velmi bedlivě sledují počasí. „Turnaj končí v pátek. Hned další den někteří hráči pokračují jinde. Před dvěma lety jsme museli hrát finále v hale, kde ale máme jenom jeden dvorec. Nevejde se tam ani tolik diváků. Doufáme, že nám počasí bude přát. Chceme navíc vystavit vítěznou trofej z Fed Cupu,“ láká Máslo.

 

Kdo vyhraje Pardubickou juniorku 2019? Očima Lukáše Březiny.

 

 

Na dvorcích LTC Pardubice od 10. srpna začíná 92. ročník Pardubické juniorky – Mistrovství ČR jednotlivců v kategorii staršího dorostu. Letos bude mít turnaj slušné obsazené jak v kategorii chlapců tak i v kategorii dívek. Vítězové se zapíší na seznam mezi taková jména jako jsou Jan Kodeš, Tomáš Berdych, Martina Navrátilová nebo Petra Kvitová. Ale pojďme se na favority letošní Pardubické juniorky podívat podrobněji.

CHLAPCI

Největším favoritem na vítězství je Jonáš Forejtek (2001, TK Škoda Plzeň). Jonáš byl fenoménem svého ročníku už od věkové kategorie mladšího žactva. V loňském roce si na Pardubické juniorce zahrál finále, kde v třísetové bitvě podlehl Jiřímu Lehečkovi. Letos jsou tedy jeho ambice jasné. Nic jiného než vítězství nebude pro Jonáše úspěchem. Jonáš je zkušený hráč a už taky z loňska ví, do čeho jde. Letos zaznamenal úspěchy hlavně ve čtyřhře, když v Melbourne vyhrál se Svrčinou juniorské Australian Open a s Lehečkou juniorku Wimbledonu. Před týdnem s Michaelem Vrbenským vyhrál čtyřhru na libereckém challengeru mužů. Ale Jonáš určitě není typem deblisty a chce vyhrávat především ve dvouhře.

Andrew Paulson bude nasazenou dvojkou a velkým favoritem na postup do finále. Andy je dobrý hráč a letos bodoval na juniorském okruhu ITF. V Pardubicích už loni hrál, takže atmosféru zná. Letos to bude jiné v tom, že bude mít vyšší cíle. Pokud bude chtít získat titul, bude muset ze sebe dostat maximum, spíše ještě něco víc.

Martin Krumich je v první stovce žebříčku ITF. V Plzni (ITF Grade 2) se mu podařilo vyhrát celý turnaj. Je to šikovný hráč, který má rychlý forhend. Jeho máma ve finále Pardubické juniorky neproměnila 2 mečboly, tak by to byl pěkný příběh, kdyby syn ten poslední krůček dokázal udělat. Martin může hrát Pardubickou juniorku i za rok, takže na to má 2 pokusy.

Z Jiřího Barnata vyrostl velmi dobrý hráč. Jeho výkonnostní růst se trochu zpomalil v kategorii staršího žactva, ale v dorostu už to zase jde. Je pěkné, když se někdo znovu zvedne a pracuje na sobě dál. Pro mě osobně je to velmi dobrý hráč, který může dojít do finále.

Kdo bude chybět?

Nejvíce bude chybět Dalibor Svrčina, který měl velmi náročný program a chce odpočívat a soustředit se na juniorku US Open. Snad Dalibor přijede příští rok.


DÍVKY

Linda Fruhvirtová bude nejvýše nasazenou hráčkou turnaje, protože je ve svých 14 letech nejlépe umístěnou českou juniorkou na žebříčku ITF. Linda byla v Pardubicích už loni, kdy v prvním kole nestačila na Nikolu Homolkovou. Nutno dodat, že Linda přijela do Pardubic z Prostějova (MS družstev do 14 let) zcela vyčerpaná. Letos přijede zase rovnou z Prostějova, ale bude předsazená, takže bude hrát až v pondělí a má tak jeden den volno. Linda je velká bojovnice a má za sebou velké úspěchy. Soupeřky vědí, že nedá zadarmo ani jeden míček. Linda může vyhrát celý turnaj.

Vanesa Nikolovová je posledním rokem juniorka a tak trochu velká neznámá. Vanesu znám ze Štvanice moc dobře, umí hrát velmi rychle a když jí to padá, tak může porazit kohokoli. Problém je, zda má natrénováno, aby mohla vyhrát 5 zápasů v řadě. Uvidíme.

Kristýna Lavičková je zkušená hráčka, kterou provázejí častá zranění. Kristýna se snaží hrát agresivně a nečeká na chybu soupeřky. Když bude mít svůj den, tak může porazit kohokoli. Otázkou je, jestli je zcela zdravá.

Karolína Kubáňová je mistryní ČR žen z roku 2017, ale na Pardubické juniorce se jí nedaří. Letos má poslední možnost bojovat o titul a určitě patří k největším favoritkám na vítězství.

Petra Csabi by mohla dojít daleko. Dobrá hráčka, která má potenciál.

Bojovat o titul budou i dvě poražené finalistky z minulých ročníků. Adéla Dörreová (prohrála ve finále s Johanou Markovou v roce 2017. Terezie Pluhařová (prohrála s Darjou Viďmanovou v roce 2018).

Mezi hráčky, které by mohly dojít daleko patří Terezie Pluhařová, Alexa Silná, Andrea Nová, Klára Nováková, Bára Pokorná, Karolína Nováková.

Zajímavé bude, jak bude hrát Dominika Šalková, která je zářící kometou letošní sezóny. Její letošní skóre ve dvouhře 67 výher, 11 proher vzbuzuje velký respekt (výsledky dorostenky + ženy, ČR + ITF).

Kdo chybí mezi dívkami?

Denisa Hindová Pardubickou juniorku nikdy nehrála a ani letos jí hrát nebude. Denisa se snaží jezdit mezinárodní turnaje žen, zatím je na 736. místě žebříčku WTA. Linda Nosková se loni i letos před začátkem turnaje odhlásila. Loni to bylo z důvodu náročného programu na MS U14 v Prostějově a letos má prý jiný turnajový program. Mohla by hrát i Anička Sisková, ale ta už pár let jezdí mezinárodní turnaje žen a patří jí 593. místo na žebříčku WTA.

Jako každý rok připomínám, že tento článek je subjektivní. Někdy se odhady naplní, někdy ne. Věřím, že hráči kteří v tomto článku nebyli uvedeni budou bojovat o to více, aby ukázali, že nějaké odhady a předpoklady prostě neplatí a vyhrát může každý. Každý zápas začíná vždy od stavu 0:0.


 

 

 

 

 

Rozhovor ředitele Pardubické juniorky ing. Miroslava Másla pro Pardubický deník

Vybudovali jsme si strukturu stálých partnerů

Pardubice - Dlouholetý ředitel Pardubické juniorky Miroslav Máslo moc dobře ví, že nemůže svůj produkt nabízet jen kvůli devadesátileté historii.

18.7.2016
SDÍLEJ:
Miroslav Máslo

Miroslav MásloAutor: DENÍK/Luboš Jeníček

Dva tucty let u kormidla. Skoro to vypadá, že může vést Pardubickou juniorku poslepu. Jenže opak je pravdou. Při obrovské konkurenci sportů ve městě musí mít ředitel nejstaršího mládežnického turnaje V Evropě každoročně oči na šťopkách.MIROSLAV MÁSLO odstartuje za tři týdny její 89. ročník.

Pardubická juniorka je vlajkovou lodí v mládežnických kategoriích. Jaký je její význam na tenisovém poli?
Pořád je to mistrovství republiky. Ať už je v jakékoliv kategorii, jedná se o domácí šampionát, a ten vždy něco znamená. Samozřejmě, že Pardubické juniorce pomáhá tradice. A také historie, která vypovídá o tom, že někteří vítězové ve světě velkého tenisu hodně dokázali. Na druhou stranu teď je jiná doba a my si uvědomujeme jednu věc.

Povídejte…
Nemůžeme stavět Juniorku na tom, že je to nejlepší, co se dá. A že bez ní nikdo nemůže existovat. Jsou hráči, kteří na Pardubické juniorce nebyli, nebo ji nevyhráli a jsou na světovém žebříčku také. Vždy se snažíme vytvořit turnaj, který má kvalitu. No a jsme rádi, když je podepřena účastí nejlepších hráčů.

Na rozdíl od Pardubické juniorky nemá žádný turnaj v České republice takovou bohatou tradici. Nepřemýšlel jste někdy o tom, že je to tak trochu paradoxní?
Vzpomínám, že když jsem byl malý, tak jako žáček jsem hrál na turnaji v Pelhřimově, který měl rovněž tradici. Obecně záleží na mnoha faktorech jako na nasazení lidí, uchopení soutěže. Dá-li se využít pro ten daný sportu i toho, jestli člověk najde partnery, kteří akci podpoří.

Čí je zásluha, že Pardubická juniorka přežila téměř devět desítek let?
Ve funkci ředitele Pardubické juniorky jsem od roku 1992, takže bych se zaměřil pouze na období po tomto letopočtu. Měli jsme vůbec štěstí, že Juniorka v Pardubicích po revoluci zůstala. Po těch začátcích, kdy se to tady dávalo dohromady, aby měla nějakou úroveň, jsme narazili na silného partnera. Generálním se stala pardubická Synthesia, která nám pomohla vybudovat image po sportovní i společenské stránce. No a když Synthesia prakticky ze dne na den skončila, vybudovali jsme spolupráci s firmou Chládek a Tintěra. S tou firmou, která začínala jako malá, když měla pronajaty dva kurty. Nakonec se z ní vyvinul generální partner Juniorky, který ji drží nějakých deset, patnáct let.

Oslovila zmíněné partnery, kteří pomohli Juniorku udržet, tradice a slavná jména, figurující na dlouhém seznamu vítězů?
Myslím si, že jenom tradice to nebyla. Pochopitelně nějakou roli sehrála, ovšem více tomu pomohla skutečnost, že byla enormní snaha Pardubickou juniorku udržet. Vytvořit pro hráče turnaj se zázemím a povýšit tuto sportovní akci na společenskou. Dostali jsme se pod záštitu hejtmana i primátora. Ale určitě nemůže spát na vavřínech.

Na co narážíte?
Jedná se o celou řadu věcí. Zejména musíme zlepšit zázemí celého klubu LTC Pardubice. Pokud se s tím do budoucna nepohne, tak to nemůžeme ustát ani se sebelepším partnerem…

Teď otázka na tělo. Jak si Juniorka stojí mezi ostatními pardubickými akcemi?
(dlouze přemýšlí) Vím, že je v Pardubicích spousta dalších sportovních událostí s tradicí. Oproti nám mají výhodu v lepším zázemí, základně i podpoře. Ať už je to hokej nebo basketbal. Mají daleko lepší možnost prezentace. Jedná se o nejvyšší ligové soutěže, které se dostávají do televize. Pardubická juniorka má ve městě velmi silnou konkurenci. Neděláme si ambice, že jsme špička. Každopádně jsem rád, že si držíme tradici, že ve finálovém dni je plný areál. To je pro mě velice důležité měřítko.

Sportovním podnikům se v Pardubicích dostává nemalé podpory. Není snazší sehnat peníze na takovou tradiční akci, jakou Pardubická juniorka bezesporu je?
Trochu to tomu pomůže. Nicméně, když je zájem těch podporovatelů nebo jakýsi tlak, tak se dá finančně zabezpečit třeba i první ročník nějaké akce. Ale abych zašel za partnerem a řekl mu, že mu nabízím Pardubickou juniorku s téměř devadesátiletou historii, to samo o sobě opravdu nestačí.

Nebudeme dál chodit kolem horké finanční kaše. Bylo letos shánění peněz pohodové?
(úsměv) V pohodě to není nikdy. Nicméně za ta léta jsme si vybudovali strukturu stálých partnerů, kteří podporují Pardubickou juniorku pět, deset let. Když se zaměříme na ty hlavní, je potěšitelné, že neubývají. Spíše naopak, někdo přibude. To je možná ukázka toho, že to neděláme špatně. A je tu ještě jedno.

Ano, můžete pokračovat…
Změnili jsme naší filozofii. Dříve jsme se výhradně spoléhali na jednoho hlavního sponzora. Nicméně náhlé ukončení spolupráce se Synthesií nám otevřelo oči. V tom, abychom spolupracovali s více partnery, a to bez ohledu na velikosti jejich firmy. Navíc, jak jsem již zmínil, z malého partnera může vyrůst velký.

Do ředitelského křesla tohoto nejstaršího mládežnického turnaje v Evropě usednete již po čtyřiadvacáté. Jak se za tu dobu změnila Juniorka?
Zásadně se změnil zájem hráčů. Před dvaceti, patnácti lety měli všichni před sebou jednu vizi. Musím se dostat na Pardubickou juniorku a uspět, abych mohl hrát venku. Teď už to dávno neplatí. Juniorská či dorostenecká špička má cestu otevřenou za hranice od útlého věku. Takže oni Juniorku k ničemu nepotřebují. Navíc v této věkové kategorii už pošilhávají po volných kartách na turnajích dospělých. To nám ubližuje, přesto se najdou ročníky, kdy k nám z první desítky kluků i holek jich přijede osmdesát procent. Samozřejmě musíme počítat s tím, že jedničky těžko dorazí. Snažíme se je přitáhnout i nastavením cen a tím jim turnaj zpříjemnit.

Ještě k těm „odmítavcům". Projevuje se do Juniorky takový ten kapitalismus, že prestiž přebijí honba za penězi a slávou?
Myslím si, že o penězích to není. Spíše usilují o body do žebříčku dospělých. Potom je ten přechod z juniorské do mužské či ženské kategorie daleko snazší.

Není pro vás už rutina nebo až nuda, že se čtyřiadvacet let všechno opakuje dokola?
Ani v nejmenším. Každý rok je to totiž jinak. I když máme stálé partnery, stejně s nimi musíme komunikovat. Nestačí jen zavolat a říct: Hele, bude to jako vloni… Neustále se něco mění. Vymýšlíme další věci, které s nimi průběžně konzultujeme. V kontaktu jsme praktický celý rok. Jasně, takový ten základ je stejný jako u činností, které se s pravidelností opakují.

Není to tedy tak, že si to jdete zase odsedět?
To rozhodně ne. Ale je pravda, že když Juniorka začne, už je to jednodušší. Člověk má hlavně na starosti zařídit dobré tenisové počasí a věnovat se partnerům a hostům. Tím nijak nechci podceňovat sportovní výsledky. Nejhorší je tak půl roku před zahájením Pardubické juniorky. V této době totiž není nic jistého. Objem sportovních událostí v Pardubicích a požadavky na jejich podporu jsou tak ohromné, že nikdy nevíte…

V desetiletí prudkého rozvoje moderních technologií vás může těšit, že můžete i na Juniorce přicházet s něčím novým. Co třeba letos vyzkoušet Jestřábí oko?
(pousměje se) Takhle daleko jsme se zatím nedostali. Pochopitelně, že každoročně přemýšlíme, jak by se to dalo po této stránce zlepšit. Neustále pracujeme na vylepšení našich webových stránek. Přístupnost, online přenosy. Cítím jednu věc. Před patnácti lety přijeli děti s rodiči a měli jsme plný areál. Dnes jezdí skoro sami a jejich blízcí když tak dorazí až na samotný závěr turnaje. Chceme, aby se mohli podívat na své dítě prostřednictvím kamer na kurtech či online přenosu.

Otázkou ale zůstává jestli nezpohodlněli právě díky vašim službám?
(směje se) Ne, to si nemyslím. Tím servisem se snažíme vynahradit nedostatky, které v areálu máme.

Jaké bude organizační schéma 89. ročníku Pardubické juniorky – MČR staršího dorostu?
Pokračujeme v loňském trendu. Zahájíme tak už v sobotu 6. srpna a den před tím se uskuteční losování. Je to z důvodu vytvoření časové rezervy v případě špatného počasí. Finále jsou na programu v pátek 12. srpna. Dívky nastoupí na kurt mezi 10.00 a 10.30, chlapci pak ve 12.30 až 13.00. Bude ale záležet na počasí.

Letošní ročník se koná ve stejném termínu jako olympiáda v Riu. Nedaleko areálu Pod Zámkem je vybudován olympijský park. Nebojíte se odlivu příznivců?
Konkurence to zajisté bude. Na druhou stranu Juniorka má své příznivce, kteří k nám chodí řadu let. Podle mě v závěrečných fázích turnajích bude areál znovu plný.

Taková akce si vyžaduje perfektní servis. Co jste připravili pro hráče?
Znovu od nás dostanou na každý den stravenky, které by měly pokrýt jejich požadavky na jídlo. K dispozici mají také nealkoholické nápoje. K těm základním službám pak patří možnost vyplétání raket.

Mohou se na něco lákavého těšit diváci?
Těch příležitostí, jak je zabavit tolik není. Tenisový program začíná relativně brzy. Neděláme žádné přestávky jako při hokeji mezi jednotlivými třetinami. Pokud bychom vymýšleli nějaký doprovodný program, tak odlákáme diváky od samotné hry. Tak doufám, že nejlákavější pro ně budou obě finále…

V minulosti byl velkou atrakcí vystavovaný Davisův pohár a také účast některých hostů. Plánujete něco podobného i pro letošek?
Máme přislíbeno, že nám federace propůjčí na finálový den vítězný Fed Cup. Jinak je velice složité dostat na Juniorku sportovní hosty, kteří se zapsali do tenisové historie. Párkrát jsme to zkoušeli, ale moc se to nedaří. Většinou jsou rozjetí po světě, nebo ještě sami hrají. V hlavách pomalu cílíme na příští, devadesátý rok. Cítím však, že abychom sem někoho přivedli z těch relativně populárních osobností, budeme muset vynaložit velké úsilí.

Třeba Ivana Lendla?
Třeba Lendla. Už jsme ho tu jednou měli a bylo to super. V jeho případě je to ale o úplně jiných kontaktech. Každopádně na tu devadesátku se budeme snažit nějakou legendu přilákat.

Autor: Zdeněk Zamastil
Zdroj: https://pardubicky.denik.cz/ostatni_region/vybudovali-jsme-si-strukturu-stalych-partneru-20160718.html

 

 

 
 
  

 

 

 

 

 

 

Zdeněk Zamastil zpovídá Ing. Miroslava Másla

FINÁLOVÁ ATMOSFÉRA JUNIORKY 2014

DAVISŮV POHÁR NA JUNIORCE 2014

Fotogalerie: NICK BOLLETTIERI NA JUNIORCE 2014

Fotogalerie: ZÁZEMÍ JUNIORKY 2014